Niestety wielu mieszkańców naszego kraju odwiedza stomatologa dopiero, jak dokucza im ból. Zaniedbujemy profilaktykę. Kamień nazębny jest prawdziwą zmorą Polaków. Jak przekonują dentyści, nawet 7 osób z 10 jest już w tak zaawansowanym jego stadium, że z dużą pewnością choruje na paradontozę, choć znaczna część z nich nie jest nawet tego świadoma. To poważny problem, a przecież usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem prostym i bezbolesnym. W poniższym artykule opiszemy, jak wygląda czyszczenie zębów z nieestetycznego osadu.

Na czym polega i czy usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami boli ?

Obawa przed wizytą u stomatologa, często wynika z niewiedzy lub złych doświadczeń z leczeniem zębów. Usuwanie kamienia nazębnego jest prostym zabiegiem który, aby przynosił oczekiwane efekty, powinien być przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie dentystycznym. W czasie jego trwania z powierzchni zębów usuwana jest twarda płytka, która uległa już zmineralizowaniu. Najczęściej osad usuwa się przy pomocy fal ultradźwiękowych. Wiele osób, zastanawia się, czy usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami boli. Zabieg może powodować najwyżej lekki dyskomfort. Dodajmy, że pozbycie się osadu jest bardzo ważne z punktu widzenia zdrowia, ponieważ taka płytka jest siedzibą szkodliwych bakterii, które ze względu na chorobotwórcze właściwości mogą powodować poważne stany chorobowe.

Kamień nazębny powinien być usuwany regularnie, przy okazji zabiegu może być wykonana diagnostyka próchnicy laserem. Jeżeli do tego nie dojdzie, w efekcie długotrwałych zaniedbań w pierwszej kolejności dochodzi do stanów zapalnych dziąseł, a to już bardzo prosta droga do parodontozy, czego skutkiem jest stopniowa utrata uzębienia. Kamień nazębny należy usuwać nie tylko ze względów zdrowotnych. To także bardzo poważny defekt estetyczny sprawiający, że uśmiech nie prezentuje się zbyt dobrze. Odpowiedzmy jeszcze raz na pytanie, czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Duża część osób szerokim łukiem omija gabinety dentystyczne, obawiając się bólu w trakcie przeprowadzanych tam zabiegów. Usuwanie kamienia nazębnego nie jest zabiegiem bolesnym, za to, jak najbardziej przydatnym zarówno z punktu widzenia zdrowotnego, jak i estetycznego.

Jak często należy usuwać kamień nazębny?

Zgodnie z zaleceniami dentystów, kamień nazębny nie powinien być usuwany rzadziej niż co 12 miesięcy. Nie jest to zbyt często, dlatego też osoby bardzo zajęte powinny przynajmniej raz w ciągu roku znaleźć odrobinę czasu na poddanie się zabiegowi. Należy jednak mieć na uwadze, że aby profilaktyka była odpowiednio skuteczna, dentysta w zależności od konkretnego przypadku może zalecić nieco częstsze usuwanie kamienia nazębnego. Nie rzadko zdarza się, że nawet u osób, które perfekcyjnie dbają o higienę jamy ustnej, odkłada się on w dużych ilościach, co wynika przede wszystkim z indywidualnych predyspozycji. Dodatkowo palenie papierosów oraz picie dużych ilości kawy zwiększa intensywność odkładania się kamienia. Na szczęście to nie jest problem, ponieważ przy regularnych kontrolach u stomatologa Gliwice  specjalista szybko może się zorientować, kiedy konieczne jest poddanie pacjenta zabiegowi usuwania kamienia nazębnego.

Zobacz także inny artykuł poświęcony aktualnej promocyjnej gazetce Lewiatan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *