Nowoczesna technologia szkieletowa z wykorzystaniem płyt warstwowych ściennych jest coraz bardziej popularna. Pozwala w szybki sposób wznieść budynek i zapewnić mu pożądaną wieloletnią wytrzymałość. Dodatkowo, obiekty tworzone za pomocą tego typu płyt prezentują się bardzo korzystnie.

Płyta warstwowa ścienna – co to jest?

Płyty warstwowe ścienne to tworzywa osłonowe, które stosuje się do zabezpieczania ścian budynków. Najczęściej wykorzystywane są do budowy obiektów o charakterze przemysłowym, jednak ich spora uniwersalność pozwala zastosować je na różne sposoby – także w prywatnych domach. Płyty warstwowe ścienne to trwałe i estetyczne rozwiązanie, dzięki któremu budynek jest wytrzymały i prezentuje się nowocześnie.

Jakie są rodzaje płyt warstwowych ściennych?

Podstawowym podziałem, który stosuje się podczas określania rodzajów płyt warstwowych ściennych, jest ten ze względu na materiał izolujący, który został wykorzystany przy ich produkcji. Wyróżnia się tutaj:

  • płyty z rdzeniem ze styropianu,
  • płyty z rdzeniem z wełny mineralnej,
  • płyty z rdzeniem z poliuretanu (PIR).

Dobiera się je w zależności od potrzeb i budżetu. Styropianowe płyty należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań, płyty warstwowe z wełną mineralną sprawdzają się w obiektach, w których należy szczególnie zadbać o ochronę przeciwpożarową, a poliuretanowe płyty są najbardziej odpowiednie dla budynków, w których ważną rolę odgrywa zabezpieczenie termiczne.

Dlaczego warto zdecydować się na technologię szkieletową?

Wybór płyt ściennych warstwowych ma wiele zalet – nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie ich podczas budowy domu lub innej nieruchomości. Po pierwsze, charakteryzują się stosunkowo niskimi kosztami. Mimo tego, że jest to nowocześniejsza technologia niż ta, którą stosuje się w przypadku obiektów murowanych, jest to dobry wybór pod względem ekonomicznym. Zakup materiałów budowlanych i cena za wykonanie usługi jest porównywalna z kosztami, które ponosi się przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. Dodatkowo, budowa obiektu z płytami warstwowymi jest znacznie krótsza niż standardowe murowanie. W pierwszym przypadku dom może powstać nawet w miesiąc, z kolei decydując się na druga opcję należy poświęcić na budowę ponad pół roku.

Krótki czas ukończenia danej inwestycji wiąże się także z łatwiejszym wykonywaniem pracy. Użycie nowoczesnej technologii sprawia, że warunki pogodowe lub inne czynniki zewnętrzne nie wpływają znacznie na tempo budowy. Elementy stosowane w technologii szkieletowej są montowane bez użycia wody – wykorzystuje się do tego specjalne wkręty. Dzięki temu nie trzeba czekać aż całość wyschnie. Oszczędność wody jest także sporym plusem pod względem ekologicznym. Coraz więcej osób decyduje się na działania, które są dobre dla planety.

Sporą zaletą używania płyt warstwowych jest również to, że można łączyć je z innymi rozwiązaniami budowlanymi. Dzięki temu można stworzyć obiekt na miarę współczesnego świata.

W jakim budownictwie najczęściej wykorzystuje się płyty ścienne warstwowe?

Płyty ścienne warstwowe są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, dlatego można ich używać do różnego rodzaju budownictwa. Najczęściej wykorzystuje się je do obiektów przemysłowych, jednak w mieszkalnych także znajdują zastosowanie. Sporo korzyści, które oferuje technologia szkieletowa – czyli głównie szybki montaż i kończenie prac w krótkim czasie – dostrzegają przede wszystkim inwestorzy biznesowi. Nic dziwnego, że płyty warstwowe najczęściej stosowane są do stawiania hal produkcyjnych, magazynów, obiektów sportowych, centrów logistycznych, biurowców i sklepów wielkopowierzchniowych.

Płyty warstwowe ścienne – inwestycja na lata w dobrym guście

Płyta warstwowa ścienna jest pewnym wyborem. Charakteryzuje się mocną konstrukcją, wytrzymałym stelażem oraz sporą odpornością termiczną. Dzięki temu budynek ma szansę przetrwać wiele lat w dobrym stanie. Lekkość oraz łatwość montażu pozwalają eksperymentować z estetyką obiektu. Płyty tego typu są świetnym sposobem na to, by stworzyć oryginalny i nowoczesny design na zewnątrz budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *